„Gra o tron”, czyli magia, smoki i walka o władzę

Włączając telewizor z każdej strony atakują nas seriale, produkowane w ogromnej ilości przez prawie wszystkie kanały polskie i zagraniczne, zwłaszcza amerykańskie. W tej mnogości produkcji można się wręcz pogubić, ale pewne prawidłowości powtarzają się prawie w każdym z nich. Poza „Grą o tron”. To serial nie dla ludzi o słabych nerwach, tutaj akcja goni akcję, a za każdym rogiem czeka na nas kolejny skandal lub śmierć jednego z głównych bohaterów. Gdy zaczynasz czuć, że zaprzyjaźniasz się z jedną z postaci wykreowanych przez pisarza George’a R. R. Martina, możesz być prawie pewny, że w kolejnym odcinku zginie ona śmiercią niespodziewaną, tragiczną i bardzo często zupełnie przypadkową. Tak, tak, w przeciwieństwie do wszystkich znanych nam seriali tylko „Gra o tron” pokazuje, że śmierć dosięgnąć może każdego i nie ma superbohaterów, których nie imają się strzały. Adaptacja „Pieśni lodu i ognia” to serial fantasy realizowany od 2011 roku przez stację HBO i cieszący się niespotykaną sławą przez miliony widzów na całym świecie.

Miejscem akcji serialu „Gra o tron” jest rozległe państwo Siedem Królestw, w którym znajdują się niezwykle różnorodne regiony i mieszkają w nich mniej lub bardziej cywilizowane ludy. Główną osią akcji są przygody rodu Starków zamieszkujących twierdzę Winterfell na zimnej północy kraju. Na tronie w stolicy Siedmiu Królestw zasiada Robert Baratheon, który objął władzę po obaleniu poprzedniego króla Aerysa II Targaryena, tak zwanego „Szalonego króla”. Względny spokój burzy śmierć namiestnika króla, wobec czego Robert udaje się do swojego najlepszego przyjaciela z czasów młodości Neda Starka z prośbą o przejęcie tego stanowiska. Od tego momentu wydarzenia zaczynają dziać się bardzo szybko. Ned wraz z całą rodziną postanawia wyruszyć do stolicy, czyli Królewskiej Przystani i wraz z sobą zabiera dwie córki – śliczną nastolatkę Sansę, która marzy o ślubie z następcą tronu Joffreyem oraz młodszą Aryę, uroczą łobuziarę. Pozostała część rodziny pozostaje w Winterfell.

Niestety, niezwykle honorowi i sprawiedliwi Starkowie nie zaznają szczęścia. Najmłodszy członek rodziny – Bran zostaje zrzucony z wysokiej wieży przez brata bliźniaka królowej Cersei chwilę po tym, gdy odkrywa, że rodzeństwo właśnie odbyło ze sobą stosunek płciowy. Chłopak nie ginie, jednak ma sparaliżowane nogi i długo jest nieprzytomny. Wraz z matką w rodowej siedzibie pozostaje też pierworodny syn Robb, młodziutki Rickon oraz bękart Neda – Jon Snow. Ostatni z nich postanawia wstąpić do Nocnej Straży, która pracując pod wielkim Murem chroni kraj przed atakiem dzikich ludów (oraz, jak się później okaże także Innych – niezwykle niebezpiecznych lodowych postaci dowodzących armią umarłych). Sprawy w Królewskiej Przystani przyjmują bardzo zły obrót, gdy podczas polowania na dziki ginie król, a władzę przejmuje jego syn Joffrey (który tak naprawdę powstał z kazirodczego związku królowej Cersei i jej brata Jamie’go).

Nowy król ma niebezpiecznie sadystyczne zapędy i jest bezlitosny, a przy tym sterowany przez pozbawioną skrupułów matkę. Gdy poczciwy Ned odkrywa pochodzenie Joffreya, postanawia to ujawnić, jednak nie zdąży – zostaje stracony poprzez obcięcie głowy na polecenie nowego króla i jego matki. Sansa staje się zabawką w rękach potwora, który upokarza ją i bije, a następnie zostaje wydana za brata królowej matki – karła Tyriona, który nie wylewa za kołnierz. Aryi udaje się zbiec ze stolicy i przez wiele sezonów serialu tuła się po świecie, spotykając na swojej drodze krew, śmierć i ubóstwo. Na rządzących krajem Lannisterach zemścić postanawia się Robb Stark i jego matka Catelyn, jednak mężczyzna ginie podczas własnego wesela, tak zwanych „Krwawych godów”, zdradzony przez swoich towarzyszy. Jego los wkrótce dzieli matka. Bran i Rickon uciekają przed mordercami i pierwszy z nich udaje się na Północ, poza Mur, a drugi znajduje (chwilowe) schronienie u jednego z rodów wiernych Starkom. Jon Snow zostaje Lordem Dowódcą i walczy na Murze z dzikimi, Innymi oraz jak się później okazuje także własnymi kompanami, którzy nie do końca chcą go słuchać.

Starkowie, choć są główną osią wydarzeń w serialu, nie są jednak jedynym rodem żyjącym w Siedmiu Królestwach. W każdym odcinku spotykamy bohaterów mieszkających w różnych częściach państwa, poczynając od Matki Smoków Daenerys Targaryen, poprzez ludzi morza z Żelaznych Wysp, tajemniczych Ludzi Bez Twarzy w Braavos, aż po knujących spiski mieszkańców Dorne. Losy bohaterów serialu często przeplatają się w niezwykły sposób, a pochodzenie i przyszłość wielu z nich owiana jest wielką tajemnicą. Nigdy nie wiemy co wydarzy się w kolejnym odcinku i to właśnie jest tak fascynujące!

Be First to Comment

Dodaj komentarz