Kiepska rodzina towarzyszy nam od lat

Czy jest dzisiaj ktoś, kto nie słyszał o serialu o pewnej rodzinie, z natury bardzo kiepskiej? „Papapa papapa, to jest właśnie kiepskich świat” – ta piosenka towarzyszy nam już od prawie siedemnastu lat, nieustannie zwiastując jedną z najlepszych polskich propozycji serialowych. Rodzina Kiepskich nie jest może typową polską rodziną, ale każdy, kto tylko ma dystans do swojego świata wie, że obraz tej rodziny jest doskonałą parodią naszych współczesnych czasów. I chociaż nikt raczej z rodziną Kiepskich sam się nie utożsamia to bardzo często widzimy takie rodziny dookoła siebie. Serial ten to jest prawdziwy fenomen polskiej produkcji serialowej. Każdy kolejny odcinek tej produkcji jest równie śmieszny jak poprzedni i każdy opowiada o niezwykłych historiach z życia bardzo prostej rodziny. No właśnie, bo na tym właściwie polega chyba fenomen tego serialu. Rodzina Kiepskich jest po prostu zwyczajną rodziną, wręcz do przesady prostą a nawet można napisać, że po prostu jest to rodzina patologiczna. Tym bardziej cieszą nas ich perypetie i to, że tych samych aktorów w tym serialu możemy podziwiać od ponad siedemnastu lat.
Gospodarzem domu, a właściwie mieszkania na jednym z wrocławskich osiedli, jest niejaki Ferdynand Kiepski grany przez genialnie pasującego do tej roli i jedynego w swoim rodzaju Andrzeja Grabowskiego. Aktor tak się wpisał w świadomości Polaków swoją rolą, że spotykany na ulicy częściej nazywany jest Ferdkiem aniżeli Andrzejem. Ferdek Kiepski nie szuka pracy, ponieważ jeszcze nie wymyślono zawodu, który sprostałby jego nadzwyczajnie beznadziejnym predyspozycjom. Ferdek Kiepski uwielbia więc siedzieć przed telewizorem i oglądać telewizję jednocześnie popijając napój w żółtych puszkach zwany potocznie „Mocnym Full”. Naprawdę, rola Andrzeja Grabowskiego w tym serialu, zasługuje co najmniej na Oskara albo Złote Maliny. Genialnie wciela się on w skórę prostego chłopka na wieczny bezrobotnym. Jeśliby opisywać dalej rodzinkę Kiepskich to na uwagę zasługuje kolejna postać męska, czyli syn Ferdynanda. Niejaki Waldemar, znany telewidzom jako Walduś, bije rekordy popularności pośród płci przeciwnej. Pomimo swojej mizernej urody i jeszcze bardziej mizernej inteligencji aktor grający Waldusia Kiepskiego bije rekordy popularności w świecie show biznesu. Nic dziwnego, kiedy w tym samym serialu występuje się od siedemnastu lat.
Prawdę mówiąc to męska część serialu przyniosła mu największą popularność. Co najlepsze, Świat Według Kiepskich oglądają zarówno ludzie ze społecznych wyżyn jak i zwykli ludzie, którzy są słabiej wykształceni. To oznacza tylko tyle, że jest to serial dla wszystkich, serial dla każdego. Bez względu na przynależność społeczną, wykształcenie czy zawód. Bez wątpienia historia rodziny Kiepskich jest tak uniwersalna ponieważ poszczególne sytuacje mogą dotyczyć każdego z nas. To, że są one opowiedziane w kontekście takiej czy innej rodziny, jest tylko i wyłącznie specjalnym zabiegiem reżysera, mającym zrobić z poważnych problemów Polaków powód do doskonałej parodii. Kiepska rodzina, w której mąż i ojciec oraz jego syn są stale na bezrobotnym a kobiety pracują ile mogą, jest pewnego rodzaju prześmiewczą parodią tych wszystkich, którym po przeobrażeniach politycznych w naszym kraju nie do końca się powiodło. Takich rodzin jak Kiepscy jest naprawdę sporo, gdzie bezrobocie determinuje codzienne ludzkie życie. Dzięki temu serialowi ludzie zobaczyli, że z wielu problemów można się po prostu zaśmiać i odnaleźć pozytywne aspekty nawet w najtrudniejszych życiowych zakrętach. Bo ani Ferdek ani Waldek nie przejmują się swoimi problemami. Trudno zresztą o takowych mówić, skoro zawsze starcza im na spokojne siedzenie przed telewizorem z odpowiednimi napojami w ręku.

Be First to Comment

Dodaj komentarz