Klan – najdłużej emitowany polski serial

Historia rodu Lubiczów zaprezentowana w „Klanie” to najdłużej nieprzerwanie emitowany polski serial oraz produkcja mogąca się pochwalić największą liczbą odcinków. Po raz pierwszy zobaczyliśmy go na antenie TVP1 w dniu 22 września 1997 roku i do dziś możemy się ekscytować losami tej sympatycznej rodziny oraz ich znajomych, bo przez 19 lat lista bohaterów wielokrotnie rosła, zmieniała się, a osoby grające na początku dzieci są dziś dorosłymi ludźmi, nierzadko posiadającymi własne pociechy. Liczba odcinków sięga już prawie trzech tysięcy, a za nami 19 serii pokazywanych w sezonie od września do maja. Jak przystało na serial kręcony z takim rozmachem, doczekał się wielu nagród, w tym dwóch Telekamer dla najlepszego serialu telewizyjnego.

Osią serialu Klan jest rodzina Lubiczów, która składa się z przedstawicieli trzech pokoleń. Najstarsze z nich to mieszkający na Sadybie Maria i Władysław Lubicz, właściciele apteki. Mają pięcioro dzieci oraz wiele wnuków i prawnuków. Wraz z rodzicami mieszka najstarsza córka – Elżbieta, również pracująca w rodzinnym biznesie farmaceutycznym. Bohaterami serialu są też jej mąż Jerzy i dwójka dzieci. Ważne role grają też chirurg Paweł Lubicz z żoną Krystyną i ich dzieci, prowadząca butik Monika, taksówkarz Ryszard (zwany też popularnie „Ryśkiem z Klanu”) i żona Grażyna, wychowujący m.in. chorego na zespół Downa Maćka, a także najmłodsza pociecha Lubiczów – Dorota, która postanowiła zostać zakonnicą. Przez 19 lat emisji serialu rodzina stopniowo się powiększała o nowe latorośle, a z życiem pożegnali się seniorzy rodu, a także Rysiek i Krystyna.

Nie sposób w skrócie opisać wszystkich perypetii głównych bohaterów, ponieważ jest ich bez liku i są wśród nich zarówno zupełnie nieprawdopodobne, jak i typowe sytuacje, które przydarzają się każdemu z nas, dramaty, jak i momenty euforii, sukcesy i radości. Chyba każdy prawdziwy fan Klanu uronił łzę, gdy poruszający się na wózku Michał po raz pierwszy był w stanie wstać z wózka i o własnych siłach wykonać kilka kroków. Dramatycznych chwil było znacznie więcej, a wśród najczęściej komentowanych wydarzeń z Klanu były m.in. bohaterska szarża Jerzego na złodzieja, który napadł na dom na Sadybie, śmierć Ryśka oraz utrata dziewictwa przez Bożenkę, córkę Ryszarda i Grażyny.

Równie popularny jak serial jest jego motyw przewodni – piosenka „Życie jest nowelą”, którą wykonuje Ryszard Rynkowski. Każdy odcinek Klanu ma podobną konstrukcję – rozpoczyna się od ostatniej sceny poprzedniego, a jeden odcinek obejmuje ten sam dzień z życia bohaterów i często jest związany z aktualnymi wydarzeniami kulturalnymi, politycznymi czy świętami. Klan emitowany jest w poniedziałki, wtorki i środy, a ostatni odcinek w tygodniu zawsze kończy się ekscytującym cliffhangerem, czyli nagłym zawieszeniem akcji w momencie, gdy dzieje się coś bardzo ważnego.

Be First to Comment

Dodaj komentarz