Miłość nie jedno ma imię – tajniki serialu „M jak Miłość”

Niektóre seriale trwają latami i wciąż zaskakują oddanych fanów, a ponadto zyskują coraz to szersze grono odbiorców. Inne po zaledwie jednym sezonie okazują się klapą, przynoszą straty i błyskawicznie znikają z anten i ramówek danych stacji telewizyjnych. Do tej pierwszej kategorii należy zdecydowanie serial „M jak Miłość”. Czasy emisji jego pierwszego odcinka sięgają początku dwudziestego pierwszego wieku. Od ponad szesnastu lat produkcja wyświetlana jest na drugim kanale Telewizji Polskiej – TVP 2. Pomimo biegu lat i zmian, jakie zaszły zarówno w scenariuszu, jak i obsadzie, co wieczór w dzień emisji przed telewizyjnym ekranem zasiada grubo ponad milionowa publiczność, dla której bogata historia rodziny Mostowiaków i ich przyjaciół wciąż pozostaje źródłem śmiechu, wzruszeń i inspiracji. Dzięki temu serial już dawno doczekał się tytułu „Złotej Telekamery” przyznawanej tylko najlepszym tytułom bądź aktorom.

Pomysłodawcami produkcji byli: Ilona Łepkowska, znana polska scenarzystka, twórczyni takiego hitu jak „Na dobre i na złe”, będącego pierwszym polskim serialem medycznym oraz Tadeusz Lampka, których następnie zastąpiła Alina Puchała. Serial doczekał się nawet rosyjskiego odpowiednika, zatytułowanego „Lubow kak lubow”, co jest kolejnym argumentem popierającym tezę, że „M jak miłość” to kultowy polski program, a nawet „towar eksportowy”. Jest to typowy tasiemiec, który przedstawia sytuacje, z którymi spotkać się może na co dzień zwyczajny Kowalski.

Głównymi, a za razem tytułowymi bohaterami jest od początku rodzina Mostowiaków, która z biegiem lat rozrosła się i rozgałęziła. Nestorami rodu są Barbara (Teresa Lipowska) oraz Lucjan (w tej roli Witold Pyrkosz). Trzonami rodziny są ich dzieci: Maria (która jest owocem związku Barbary z Zenonem Łagodą, jednak została wychowana przez Lucjana i to właśnie jego uważa za swojego ojca), Marta, która pracowała jako sędzina, jednak po tragicznym wypadku i śpiączce decyduje się zostać adwokatem, Małgorzata, która jest typową córeczką tatusia, najmłodszą i najbardziej rozpieszczoną spośród całego rodzeństwa, która jednak nie potrafi ułożyć sobie życia i stale popada w miłosne tarapaty oraz jedyny syn Marek, którego los również nie rozpieszczał. Kiedy już osiągnął spokój i rodzinną stabilizację, a zdrada została mu wybaczona przez Hankę (w której postać przez wiele lat wcielała się Małgorzata Kożuchowska), uwielbianą przez teściów i całą Grabinę, wtedy jego żona zmarła w tragicznych okolicznościach, pęknięcia tętniaka w wyniku wypadku samochodowego. Owdowiały Marek pozostawiony z trójką dzieci, w tym z dwoma adoptowanymi z domu dziecka córkami nie może otrząsnąć się po tragedii. Jednak szczęście czeka tuż za rogiem i niedługo później los znowu uśmiecha się do przedsiębiorczego syna Lucjana.

W 2013 roku serial obchodził jubileusz wyprodukowania tysiąca odcinków. Na wielkiej gali świętowali aktorzy i producenci, było to też wielkie święto dla fanów serialu. Podczas uroczystości przyznano wyróżnienia w kilku kategoriach, wśród których znalazły się między innymi nagrody dla „Najpiękniejszej Młodej Pary”, który powędrował do serialowej Kingi i Piotrka, czy też „Niespełniona Miłość”, której tytułem okraszono przyjaźń Magdy i Pawła, a także tytuł dla „Super Pary”, który powędrował do nestorów rodu. Mnogość wątków jest tak ogromna, że trudno przedstawić każdą historię i pojedynczy epizod z życia ogromnej liczby bohaterów. Wystarczy po prostu usiąść przed telewizorem w każdy poniedziałkowy i wtorkowy wieczór i delektować się chwilami spędzonymi z rodziną Mostowiaków, Zduńskich i podziwiać losy ich przyjaciół.

Be First to Comment

Dodaj komentarz