Od dziesięciu lat trwa niezwykła popularność polskiego serialu Ranczo, wyprodukowanego przez pierwszy kanał Telewizji Polskiej. Miliony naszych rodaków co tydzień zasiadają przed swoimi odbiornikami lub śledzą poszczególne odcinki w internecie, bardzo silnie przeżywając emocje związane z fabułą tego serialu. Dzięki Ranczu prawdziwą karierę zrobili zwłaszcza przebywający codziennie na rynku wiejscy pijaczkowie oraz ich słynne piwo – Mamrot, a także place i budynki grające w serialu miejscowość Wilkowyje. Nie ma chyba w naszym kraju osoby, która nie znałaby Amerykanki Lucy oraz tak stereotypowo polskiego konfliktu między lokalnym wójtem i plebanem. Ranczo wielokrotnie było nagradzane najważniejszymi nagrodami, a w ciągu dziesięciu lat powstało dziewięć serii. Kolejna jest właśnie produkowana i zostanie zaprezentowana widzom jesienią 2016 roku. Ranczo doczekało się wielu nagród i wyróżnień, w tym Telekamery za najlepszy serial komediowy i fabularny w latach 2009, 2015 i 2016.
Ranczo można oglądać w każdą niedzielę o godzinie 20:00 na pierwszym kanale Telewizji Polskiej od 5 marca 2006 roku. Reżyserem tego popularnego serialu jest Wojciech Adamczyk. Akcja Rancza toczy się w miejscowości Wilkowyje, a główną bohaterką od pierwszej serii jest Amerykanka Lucy Wilska, która od urodzenia mieszkała w Stanach Zjednoczonych, jednak po śmierci prababci otrzymała w spadku piękny, zabytkowy dworek i postanawia przeprowadzić się na stałe do Polski. Jak to zwykle na typowo polskiej wsi bywa, mieszkańcy dzielą się na tych, którzy są zaciekawieni nową sąsiadką oraz tych nastawionych znacznie bardziej wrogo. Głównym przeciwnikiem Lucy już na samym początku staje się wójt Wilkowyj – Paweł Kozioł, który po śmierci właścicielki dworku miał ochotę na przejęcie obiektu. Rozpoczyna się bezpardonowy atak, oczywiście w białych rękawiczkach – za pomocą licznych intryg, siania po wsi plotek, aż po zamontowanie w dworku głośników, które emitują straszne dźwięki. Wójt ma nadzieję, że Amerykanka przestraszy się nawiedzonego, starego budynku i ucieknie w siną dal. Na jego nieszczęście, a bardzo pozytywnie dla sympatycznej głównej bohaterki znajduje ona poparcie u lokalnego proboszcza, nomen omen brata bliźniaka wójta (oczywiście również z nim skonfliktowanego), nauczyciela języka polskiego Witebskiego, żony wójta i wielu innych kobiet, a także przede wszystkim u mieszkającego obok niej Kusego. To bardzo ciekawa postać, która na pierwszy rzut oka jest typowym wiejskim alkoholikiem, zniszczonym przez życie i nie mającym szans na kolorową przyszłość. Niemniej jednak Kusy ma dobre serce oraz nieco już przez siebie zapomniany talent malarski. Już od pierwszej chwili pomaga Amerykance w wiejskim życiu w wymagającym pewnych remontów dworku, opowiada wiele historii o jej prababci oraz lokalnej społeczności. Z czasem między tą parą zaczyna rodzić się uczucie, jednak zanim oboje to sobie uświadomią i wyznają miłość, minie wiele czasu. Dla Lucy Kusy rzuci alkohol, choć nie przyjdzie mu to łatwo. Prawnuczka właścicielki dworku zostaje nauczycielka języka angielskiego w wilkowyjskiej szkole i na stałe udaje jej się wkupić w łaski tej małej, wiejskiej społeczności.
Brawurowe role w serialu zagrali też czterej sympatyczni pijaczkowie, którzy codziennie przesiadują na ławeczce przed sklepem, popijając trunek o nazwie „Mamrot”. Przy okazji obserwują wydarzenia we wsi i bardzo zabawnie oraz ironicznie je komentują. Hadziuk, Solejuk, Pietrek i Japycz stali się tak słynni, że zaczęli występować samodzielnie jako kabaret, nagrano też miniserial związany z dziesięcioleciem Polski w Unii Europejskiej pod tytułem „Ławeczka w Unii”. Uznanie widzów otrzymał też Cezary Żak, grający dwie role w serialu – zarówno wójta, jak i proboszcza. W Ranczu wielokrotnie dochodzi do spięć między bliźniakami, które powodują serię ciekawych wydarzeń, zarówno niezwykle zabawnych, jak i bardziej dramatycznych.
W miarę rozwoju serialu, w Ranczu pojawia się coraz więcej postaci, wnoszących do historii nowe wątki. Parafia w Wilkowyjach doczekuje się drugiego księdza, a gotująca i sprzątająca dla proboszcza Michałowa wychodzi za mąż za Stanisława Japycza. Związek Lucy i Kusego jak to w życiu ma wzloty i upadki, jednak para wytrwale kroczy razem w przyszłość, doczekując się narodzin córeczki Dorotki. W końcu dochodzi do ślubu, a wraz z mieszkańcami dworku na ślubnym kobiercu stają tez dwie kolejne pary – policjant i pracująca w knajpie stereotypowa blondynka Wioletka oraz Weronika i zakochany w niej Chińczyk. W urzędzie gminy nieustannie trwają spiski i zmowy za sprawą Pawła Kozioła i Czerepacha. W serialu duże role odgrywają też żony pijaczków, które w przeciwieństwie do nich nie zasypują gruszek w popiele i rozkręcają prawdziwy biznes, który sprawia, że nie muszą się już martwić o pieniądze. To tylko kilka wątków z bogatej historii tego serialu. Więcej warto zobaczyć samemu w telewizji lub internecie.
Be First to Comment